Jesteś w: Start / Aktualności / Polski Program Finansowania Zrównoważonej Energii otrzymał nagrodę Clean Energy Award

Polski Program Finansowania Zrównoważonej Energii otrzymał nagrodę Clean Energy Award

Projekt DAI, który udzielił kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom na finansowanie inwestycji poprawiających ich efektywność energetyczną, został niedawno uhonorowany nagrodą Clean Energy Award w kategorii Oferta finansowania roku 2016. Polski Program Finansowania Zrównoważonej Energii (PolSEFF), finansowany przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), został wyłoniony spośród innych finalistów w tej kategorii - DNB Bank Polska SA, Energix Renewable Energies Ltd oraz EU Connect Europe Facility. W imieniu PolSEFF, nagrodę odebrała Pani Anna Chmielewska z EBOR-u.

Program PolSEFF jest linią kredytową o wartości 200 milionów euro, która za pośrednictwem banków uczestniczących, została rozdysponowana w formie kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom na finansowanie inwestycji poprawiających ich efektywność energetyczną. Do tej pory fundusze zostały wykorzystane na sfinansowanie ponad 2000 projektów w prawie 1900 przedsiębiorstw.

Projekty obejmowały różne obszary efektywności energetycznej - od poprawy ogrzewania i chłodzenia, przez instalację kolektorów słonecznych, po zakup bardziej wydajnych energetycznie maszyn produkcyjnych. Te ulepszenia, mające na celu poprawę efektywności, byłyby niedostępne dla wielu firm, gdyby nie celowe kredyty programu PolSEFF. Zrealizowane przedsięwzięcia doprowadziły do oszczędności ilości energii, jaka jest zużywana przez 44.000 gospodarstw domowych rocznie, a także do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla porównywanej do rocznej emisji powodowanej przez 50.000 samochodów.

Nagroda Clean Energy Awards przyznawana jest firmom i osobom z Europy Środkowej i Wschodniej za wybitne osiągnięcia w działalności, strategii i przywództwie w zakresie czystego sektora energetycznego. Ceremonia zgromadziła ponad 250 osób, nagrody zostały wręczone w 19 kategoriach.

Niedawno, DAI i EBOR uruchomiły Polski Program Finansowania Efektywności Energetycznej w Budynkach Mieszkalnych (PolREFF). Celem programu jest zapewnienie wsparcia dla właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych w modernizacjach i remontach, mających na celu poprawę komfortu mieszkania przez podniesienie efektywności energetycznej budynków. Podobne linie finansowania DAI uruchomiło w Maroku oraz Bułgarii.

 

Źródło informacji - portal DAI

O programie PolSEFF

O programie PolREFF

This is WhiteBlack Plone Theme